Quina diferència hi ha entre les bombetes E27 i E14?

Trobeu termes com E27 i E14 quan voleu substituir les làmpades incandescents, halògenes o fluorescents compactes que feu servir a casa per bombetes LED o quan voleu comprar una bombeta nova. El tipus de portalàmpades de la bombeta s'indica amb el codi que comença per E. Els portalàmpades comuns utilitzats a les cases són E27 i E14. Quina hauria de triar llavors?
Els llums LED-eficients energèticament tenen una gran sortida de llum i consumeixen molt poca energia. En comparació amb les làmpades halògenes i incandescents, la vida útil de les bombetes LED és entre 15 i 30 vegades més llarga. El tipus de portalàmpades és el primer factor a tenir en compte a l'hora de seleccionar una bombeta. Per determinar el tipus de suport del llum, mireu el canelobre o la bombeta antiga que heu tret.
El suport de llum E14 té una amplada de 14 mm. El portalàmpades E27, en canvi, té 27 mm d'amplada i gruix. Mitjançant la mesura de l'amplada del suport de la llum, podeu determinar el tipus de bombeta que necessiteu.
Utilitzeu la punta dels dits per mesurar la sensació si esteu buscant un mètode més assenyat. El dit índex d'un mascle adult mesura 15 mm d'amplada. S'aconsegueix una amplada d'uns 30 mm quan es combinen els dits índex i mig. Poseu el dit índex a l'endoll de la bombeta per determinar-ne el tipus. Si el teu dit cobreix l'endoll, la bombeta és una E14; si calen dos dits per tancar completament l'endoll, la bombeta és una E27.
L'ús de monedes és una tècnica de mesura addicional. El diàmetre d'una moneda d'un dòlar és precisament de 26,5 mm. Aquesta mida és molt propera al diàmetre del tipus de suport de llum E27. El cèntim té un diàmetre de 19,05 mm. Això està molt a prop dels 14 mm d'amplada del suport de llum E14.
Els dos tipus de suport de llum que s'utilitzen amb més freqüència a les llars són E27 i E14, tot i que els endolls tenen diferents mides, com ara E10, E11, E12, E17, E26, E39 i E40. Heu de mesurar el portalàmpades mentre trieu el tipus de bombeta per obtenir una resposta exacta.
Hauríeu d'aconseguir un llum E14 si el vostre canelobre té un suport de llum E14. Hauríeu de triar una bombeta E27 si el vostre canelobre té un portalàmpada E27. Tot i que existeixen convertidors E14 a E27 o E27 a E14, el seu aspecte poc atractiu els fa impopulars.
Característica
● Dissenyat per a la comoditat dels teus ulls
● Ideal per a il·luminació general
● Substituts d'incandescents brillants
Especificació
| Flux lluminós: | 470 lm |
| Vida útil de la bombeta: | 15000 h |
| Potència de bombeta equivalent: | 40 W |
| Color clar: | Blanc càlid |
| Temperatura de color: | 2700 K |
| Índex de reproducció del color (CRI): | 80 |
| Eficàcia lluminosa: | 104 lm/W |
| Tipus d'ajust/tapa: | E27 |
| Tensió d'entrada: | 220-240 V |
| Classe d'eficiència energètica: | A++ |
Bombeta Led E14 regulable en blanc càlid
Característica
● Com el color normal d'una llum incandescent o halògena
● En lloc d'una bombeta incandescent estàndard de 60 watts
● Sense fatiga ocular, fatiga ni mal de cap; comoditat ocular.
● Les bombetes LED consumeixen menys energia i no inclouen mercuri perillós.
● Els colors reals es mostren quan el CRI és alt.
Especificació
| Forma | Espelma |
| Acabat de vidre | Clar |
| Regulable | Sí |
| Tensió | 240 volts |
| Tipus de gorra | Cargol Edison petit E14 |
| Flux lluminós | 618,9 lumens |
| Potència | 6 watts |
| Equivalent incandescent | 60 watts |
| Temperatura de color | 2700k blanc càlid |
| Índex de reproducció del color (CRI) | 92.1 |
| Vida Mitjana | 25000 hores |
| Mida del bulb | Ø35×100mm |






